Regional development between theory and practice
The Masaryk Institute of Advanced Studies of the Czech Technical University in Prague invites you to the 12th annual conference Regional Development Between Theory and Practice. This year on the topic Regional Development as part of Europe’s Sustainable Transformation.
The conference will be held on Thursday, 1st June 2023 at MIAS CTU in Prague. Selected papers written in English will be included in the Acta Polytechnica CTU Proceedings (2336-5382) indexed in the SCOPUS database (APP Guide for authors and example of the article in Word).
The deadline to register and submit the abstract of your contribution is 23rd April 2023.
More information can be found here.
Regionální rozvoj mezi teorií a praxí
Dva roky ovlivňovala pandemie Covid-19 životy lidí v celé Evropě. Přinesla s sebou rozsáhlou škálu společenských změn, z nichž mnohé jsou zjevně nevratné. Analýze těchto změn proto Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze věnoval v pořadí již 11. konferenci cyklu Regionální rozvoj mezi teorií a praxí, tentokrát pod názvem Dopady pandemie Covid-19 na rozvoj regionů Evropy.
Jednání konference probíhalo pod záštitou ředitelky MÚVS prof. Vladimíry Dvořákové ve čtvrtek 19. května 2022; vedle prezenční účasti bylo možné se připojit také online. V prvním bloku vystoupili vyzvaní řečníci ze střední Evropy. Jednání zahájil prof. Egon Smeral z vídeňské Modul University, který se zabýval dopadem pandemie Covid 19 na regiony a země Evropy v oblasti ekonomie a turismu. Na něj navázal prezentací tým z Jagelonské univerzity v Krakově pod vedením prof. Anny Karwiňské, který analyzoval vliv pandemie z hlediska dopadů v oblasti turismu na případové studii z Krakova. Prof. Antonio Roldan-Ponce z Fachhochschule v Drážďanech se zaměřil na dopady Covid-19 z pohledu analýzy scénářů, prof. Tom Kauko z Budapešti zkoumal dopady pandemie na trh s nemovitostmi. Mgr. Miroslav Daněk z Ministerstva pro místní rozvoj se věnoval otázkám dopadů Covid 19 a strategii dalšího rozvoje regionů České republiky a jednání dopolední sekce uzavřel dr. Petr Štěpánek shrnutím dopadů pandemie na rezidenční trh v Praze.
Odpolední blok byl věnován problematice dopadů pandemie v České republice. Účastníci ve svých prezentacích probírali řadu možných úhlů pohledu pohledů od problematiky odpadu v oblasti strategického plánování přes důsledky změn vyvolaných pandemií Covid-19 v oblasti turismu až po zásah pandemie do venkovského prostoru. Jedním z nejdůležitějších dílčích témat na konferenci řešených byla otázka dlouhodobých důsledků pandemie a jejich vlivu na vývoj vzdělávacího systému v České republice.
Vybrané příspěvky z konference budou publikovány v časopise Regionální rozvoj mezi teorií a praxí (www.regionalnirozvoj.eu) a budou k dispozici i těm, kdo se z časových či jiných důvodů nemohli konference zúčastnit.
prof. Egon Smeral – prezentace
prof. Anna Karwiňská – prezentace
Prof. Antonio Roldan – prezentace
Mgr. Miroslav Daněk – prezentace
prof. Tom Kauko – prezentace
dr. Petr Štěpánek – prezentace
doc. Vladimíra Šilhánková/dr. Martin Maštálka – prezentace
dr. Kateřina Tomešková – prezentace
Tereza Sikorová – prezentace
Markéta Rydvalová – prezentace
Kateřina Vyhnánková – prezentace
Technické vzdělávání v ČR: k problematice oborových didaktik
INCOLLAB - Interdisciplinary Learning and Teaching – 10 December 2021
Inovační přístupy a strategické řízení v období pandemie
Datum | Místo konání konference Date | Conference Venue 25.11.2021 Masarykův ústav vyšších studií – učebna 103, Kolejní 2637, 160 00, Praha 6 – Dejvice
Téma konference Konference je určena především pro prezentaci výsledků prací studentů bakalářského, magisterského, doktorského studia z různých oborů. Zaměření konference se dotýká témat jak existujících, tak nových inovativních studijních programů. Dalším navazujícím směrem jsou globálně a technicky zaměřené obory ekonomie, managementu a podnikání.
Conference Objectives The conference is intended primarily for the presentation of results for bachelor, master and doctoral students from various disciplines. The focus of the konference touches on the topics of both existing and newly innovative study programs. Another related target is the global and technical aims of economics, management and enterpreneurship.
Sekce konference Globální procesy pandemických situací – Regionální rozvoj, ekonomické dopady a statistika – Strategické plánování a inovace – Sociální procesy pandemických situací – Digitalizace a informační technologický pokrok – Management, marketing a komunikace – Výzvy pandemické situace – Proměny podnikatelského prostředí – Proměny procesů rozhodování ve veřejné správě a v politice
Conference Sections Global processess during the pandemic – Regional development, economical and statistical impacts – Strategic planning and innovation – Social processess of the pandemic – Digitalization and information technology progression – Management, marketing and communication – Challenges of the pandemic situation – Changes in the enterpreneurial environment – Changes to process
management in the public and political sectors
Anotace 250 slov, v českém nebo anglickém jazyce, termín do 20.10.2021
Abstracts 250 words, English or Czech, deadline 20/10/2021
Příspěvky Příspěvky 6-10 normostran v anglickém jazyce | abstrakty 250 slov dvojjazyčně – v českém a anglickém jazyce | termín do 14/11/2021
Papers Papers 6-10 pages (up to 1800 characters) in English | abstracts 250 words bilingual – English and Czech | deadline 14/11/2021
Poznámky Autoři nejlepších příspěvků budou vyzváni ke zpracování kapitoly do společné monografie s ISBN, která bude na toto téma následně připravena a vydána v externím nakladatelství. Výherci s nejlepšími příspěvky budu ocenění věcnými dary a šeky s finanční odměnou. (1. cena = 7 500 Kč, 2. cena= 5 000 Kč,
3. cena= 2 000 Kč). Součástí konference bude i vyhlášení a ocenění nejlepších studentských prací vědeckou radou.
Notes Authors of the best selected contributions will be asked for the submission of the full chapters for the final edited monograph with ISBN, which will be published with the external publishing house. Winners of the best selected contributions will be awarded financially and materially (1st place=7 500 Kč, 2nd place=5 000 Kč, 3rd place= 2 000 Kč). To conclude the conference there will be an award ceremony held by the scientific committee which, will select and honor the best contributors.
INCOLLAB - Interdisciplinary Learning and Teaching – 10 September 2021
Představitelé MÚVS na vědecké konferenci v Bruselu
Akademičtí pracovníci MÚVS doc. Ing. David Vaněček, doc. PhDr. Dana Dobrovská, CSc. se v Bruselu účastní významné vědecké konference v pozicích tzv. highlighterů. Konference je zaměřena na výzkum v oblasti vzdělávání.
INCOLLAB - Interdisciplinary Learning and Teaching – 11 June 2021
The registration is now closed.
We cordially invite you to join the first conference from a series of International Conferences under the banner “Innovative Interdisciplinary Collaborative Approaches to Learning and Teaching” (INCOLLAB) 2021. These meetings of scholars, researchers, and educators will offer a unique opportunity to discuss the current trends in collaborative interdisciplinary learning and teaching.
We invite participants to submit papers on the following topics:
• 4C approach to learning and teaching: communication, collaboration, creativity, critical thinking
• CLIL in Higher Education
• Intercultural communicative competence
Keynote
Carmen Pérez Vidal (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona)
Gabriela Klečková (University of West Bohemia, Pilsen)
Submission deadline 20 May 2021
Registration: You can register and/or submit abstracts for a 15-minute presentation (180 – 200 words) including a short academic bio (80 – 100 words) via the registration form.
Selected conference papers will be published in a reviewed collection of essays.
Given the current travel restrictions, the conference will take place via Zoom. Regardless of the online format, we believe there is much scope and potential for a rich exchange in the chosen themes for INCOLLAB 2021.
The conference is part of the Erasmus + INCOLLAB 2019-1-CZ01-KA203-061163
Contact: Magda.Matuskova@cvut.cz Hana.Pavelkova@cvut.cz Martin.Stefl@cvut.cz Venue: online
Conference Committee:
Rafael Alejo, University of Extremadura, Spain
Margarida Morgado, Castelo Branco Polytechnic Institute, Portugal
Luis Gomez, Castelo Branco Polytechnic Institute, Portugal
Agnes Pal Budapest Business School, Hungary
Reka Asztalos, Budapest Business School, Hungary
Mauro Figueiredo, University of Algarve, Portugal
Ana Mª Piquer-Píriz, University of Extremadura, Spain
Rachel Lindner, University of Padeborn, Germany
José L. Ruiz del Portal Tranche, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands
Martin Štefl, CTU MIAS, Czech Republic
Jana Zvěřinová, CTU MIAS, Czech Republic
Monika Hřebačková, CTU MIAS, Czech Republic
Francis Patrick Kapilla, CTU MIAS, Czech Republic
David McDonnell, CTU MIAS, Czech Republic
Hana Pavelková CTU MIAS, Czech Republic
Jan Suk, University of Hradec Králové, Czech Republic
Petr Chalupský, Charles University in Prague, Czech Republic
Upcoming conferences:
Collaborative Learning and Teaching – 11 September 2021
Innovating Learning and Teaching Environment – 10 December 2021
-
Konference Albína Bráfa 2018
Masarykův ústav vyšších studií pořádal 30. května již třetí ročník Konference Albína Bráfa, tentokrát v mezinárodním formátu. Příležitost prezentovat výsledky své práce a publikovat v recenzovaném sborníku zde dostali i studenti, finanční odměnu za nejlepší příspěvky získali Henrik Wagner z TU Braunschweig, Alice Blažková z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze, Tomáš Havel z Fakulty dopravní ČVUT v Praze a Erik Poláček ze Slezské univerzity.Na konferenci byly mimo jiné představeny dva mezinárodní projekty s dopadem na čerstvě akreditovaný bakalářský a magisterský studijní program Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze Current Issues in Business from a V4 Perspective podporuje International Visegrad Fund a jedním z jeho výstupů je stejnojmenný předmět vyučovaný zahraničními pedagogy, který již v zimě 2018 absolvovalo přes padesát posluchačů ČVUT.
V rámci projektu Modern Logistics Learning programu Erasmus+ Strategic Partnerships připravuje pět evropských škol blok certifikovaných modulů k výuce logistiky a řízení dodavatelského řetězce. Ten bude od akademického roku 2019/20 v programu Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze zařazen do skupiny povinně-volitelných předmětů v angličtině a jeho absolventi se stanou kandidáty prestižního profesního certifikátu Evropské logistické asociace.
Digitální ekonomika a společnost
Ve čtvrtek 26. října 2017 uspořádal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií ČVUT v Praze mezinárodní konferenci Digitální ekonomika a společnost. Vedle vrcholných představitelů státní správy a odborníků na digitalizaci řady odvětví průmyslu a obchodu se konference zúčastnili také rektor ČVUT v Praze prof. Petr Konvalinka, primátorka hlavního města Prahy Adriena Krnáčová, generální ředitelé Českého rozhlasu a České televize René Zavoral a Petr Dvořák, a Lenka Švecová, ředitelka MÚVS ČVUT v Praze.
Dopolední program zahájil v Rytířském sále Valdštejnského paláce v Praze předseda výboru, senátor Zdeněk Linhart. Hlavními tématy konference byly sdílená ekonomika, digitalizace státní a veřejné správy a digitalizace veřejné služby v mediální sféře. Zástupci státní správy, vyšších územně samosprávných celků a elektronických médií veřejné služby probírali z mnoha hledisek příležitosti a hrozby, které s sebou rychlý nástup digitálních technologií přináší. V mnoha oblastech ekonomiky od dopravy a logistiky přes výrobu a obchod až po ubytovací služby mění současné informační technologie dlouhodobě zavedená pravidla a vynucují si nový přístup státní správy, samosprávy a regulačních orgánů.
Odpolední jednání konference bylo rozděleno do tří tematických bloků. Panel věnovaný digitalizaci státní správy moderoval prof. Jaromír Veber, panel k problematice využití možností, které digitalizace nabízí ve sféře tzv. smart cities, řídil Tomáš Hudeček a panelu o médiích veřejné služby v digitální éře předsedal Nikolaj Savický. Prostřednictvím této konference, podobně jako mnoha dalšími aktivitami, ČVUT v Praze názorně ukazuje, jak důležité je včas a správně reagovat na nástup nových technologií, které zásadním způsobem ovlivňují vývoj ekonomiky a fungování občanské společnosti. Z jednání konference bude vydán recenzovaný sborník.
Konference ICCAGE – Intercultural Communication Competence – Advantage for Global Emloyability
Ve dnech 22. – 23. června 2017 proběhla v prostorách NTK mezinárodní interkulturní konferenci ICCAGE – Intercultural Communication Competence – Advantage for Global Emloyability, kterou pořádalo jazykové oddělení MÚVS ČVUT.
V současné mezinárodní komunikaci zejména v korporátní sféře vzniká řada problémů díky komunikativním bariérám, kulturním stereotypům, nedostatečným jazykovým a interaktivním dovednostem a nesprávnému porozumění. Mezinárodní interkulturní konference ICCAGE řešila rozvoj mezikulturních jazykových kompetencí v souvislosti se sociálními a politickými změnami v rámci evropského integračního procesu. Interkulturní jazykové komunikativní kompetence jsou klíčové pro mobilitu studentů i jejich vzdělavatelů a stávají se konkurenční výhodou při vstupu absolventů vysokých škol na globalizující se pracovní trh. Přední řečníci z prestižních evropských i světových univerzit z Velké Británie, Německa, Irska, Švýcarska, Španělska, Portugalska, Taiwanu, Malaysie, aj. ve svých příspěvcích mapovali efektivní a inovativní výukové metody a formáty, které využívají ICT platformy a telekolaboraci pro virtuální mobilitu studentů i jejich vzdělavatelů s cílem integrovat je do vzdělávacího procesu a reflektovat změny v potřebách společnosti a pracovního trhu, které posouvají výukové cíle při jazykové akvizici a staví do popředí jazyk, zejména angličtinu, jako globální komunikační nástroj, který zohledňuje výchozí i cílový kulturní kontext, schopnost správného porozumění a minimalizaci konfliktu. Konference se konala s finanční podporou EU.
Konference Albína Bráfa 2017
První ročník je experiment, druhým ročníkem se zakládá tradice. I dnes proto na Konferenci k poctě Albína Bráfa především rozvíjíme vůdčí myšlenku z roku 2016. Tou bylo vytvořit inspirativní prostor pro prezentaci a diskusi témat a výsledků tvůrčích činností studentů rozmanitých stupňů a oborů ekonomicko-manažerských a doplňkových disciplín na technických univerzitách pod symbolickou záštitou významného českého národohospodáře, publicisty, politika, a mimo jiné i pedagoga na české technice, Albína Bráfa, jehož renesanční osobnost vloni ve své přednášce představil profesor Vlnas.
Čas ale běží a pozoruhodným vývojem prošel za uplynulý rok i Masarykův ústav vyšších studí ČVUT, na jehož půdě konferenci konáme. Výrazně jsme posílili akademický sbor, pokračovali v inovaci studijních plánů, hmatatelných výsledků jsme dosáhli v tvůrčí vědecké činnosti i internacionalizaci. Ústav se stává uznáváným partnerem v rámci ČVUT, v odborných, profesních a výzkumných komunitách, i mezi zaměstnavateli a představiteli veřejného sektoru.
Rozhodli jsme se tentokrát pozvat poněkud širší spektrum interesentů na tvůrčím a pedagogickém procesu. Na jedné straně jsou jimi akademičtí pracovníci, kteří vyučované předměty a programy vytvářejí a naplňují obsahem, na druhé straně pak manažeři podniků, kteří s univerzitami v různých formách spolupracují a zaměstnávají jejich absolventy. Komunikace představitelů všech těchto skupin, samozřejmě včetně studentů, přispěje k vzájemnému obohacení a k hlubšímu poznání, vedoucímu nakonec k co nejúčinnějšímu spojení teorie a praxe. Zvýrazní také nezastupitelnou roli, kterou v dynamicky se měnícím světě inovací sehrávají právě technické univerzity s celou rozmanitostí svých oborů a schopností pružné interdisciplinární spolupráce.
Rok 2017 byl významný i tím, že MÚVS oslavil čtvrtstoletí své existence, a současně probíhaly akce k připomenutí 310. výročí vzniku technického vysokého učení v Praze. Při té příležitosti jsme se letmo ohlédli i do minulosti. Seznámili jsme se s Vysokou školou obchodní, která byla v první polovině dvacátého století důležitou součástí ČVUT, poté se stala jednou z mnoha obětí socialistického politicko-ekonomického experimentu, ale ani v dnešní době nemusí být její odkaz mrtvý a v řadě ohledů se k němu má smysl vracet.
Konference Albína Bráfa 2016
První ročník studentské vědecké konference k poctě Albína Bráfa uspořádal Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze s cílem poskytnout studentům ekonomicko-manažerských a interdisciplinárních oborů na technických univerzitách příležitost prezentovat výsledky své tvůrčí práce a sdílet zkušenosti v konkurenci jiných oborů a akademických pracovišť.
Tímto počinem se – s laskavou podporou Fondu studentských projektů ČVUT – pokusil navázat na tradici výuky ekonomických oborů na České technice, jejíž počátky jsou spojeny se jménem významného českého národohospodáře a tvůrce českého ekonomického názvosloví Albína Bráfa (1851 – 1912), a současně rozvíjet specifickou roli MÚVS jako mezioborového akademického pracoviště na ČVUT.
Ze zaslaných příspěvků do sborníku se podařilo sestavit dvě, početně zhruba vyrovnané sekce pro jednání konference. První je složena především ze studentů prvních a druhých ročníků obou navazujících magisterských oborů, vyučovaných na MÚVS, Projektové řízení inovací v podniku a Řízení regionálních projektů, a také bakalářského oboru Učitelství odborných předmětů, do kterého se v kombinované formě zapisují studenti a absolventi technických fakult.
Potěšitelná a z hlediska dalšího rozvoje tvůrčí činnosti na MÚVS slibná je i účast dvou studentů bakalářského oboru Řízení a ekonomika průmyslového podniku. Pro účastníky v této sekci se zpravidla jedná o první skutečný publikační počin, stejně jako o cennou průpravu pro obhajoby závěrečných prací a následné zahájení profesních nebo akademických kariér, kde budou svou práci každodenně prezentovat a obhajovat.
Druhá sekce je určena studentům doktorských programů a dokládá pestrost oborů a výzkumných témat na technických univerzitách. Sešly se v ní příspěvky autorů z pěti různých pracovišť s tématy sahajícími od procesního řízení přes ekonomické rozhodování až po historii techniky, a jde zpravidla o dílčí výstupy projektů, směřujících k budoucím obhajobám kvalitních disertací. U jejich tvůrců se již publikační činnost očekává a organizátoři konference si považují za čest, že jim na půdě ČVUT nabídli další příležitost publikovat, ale i osobně konfrontovat své výsledky, metodické postupy a zkušenosti s kolegy z jiných oborů.
SCHOLA 2016
16.10. 2014 Current Trends and Challenges of Modern Management and Human Resource Development
Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze pořádal dne 16. října 2014 mezinárodní vědeckou konferenci Current Trends and Challenges of Modern Management and Human Resource Development (Současné trendy a výzvy moderního řízení a rozvoje lidských zdrojů).
Postupující globalizace, zostřující se konkurence, rozvíjející se technologie, měnící se požadavky zákazníků, to jsou jen některé faktory, které principiálně mění zažitá teoretická východiska i osvědčené praktické přístupy k řízení a vedení lidí v organizaci. Smyslem konference byla odborná diskuse účastníků o současném stavu a očekávaném vývoji teorie a praxe managementu, řízení a rozvoje lidských zdrojů, socioekonomických přístupů s cílem vymezit důležitá témata a nové příležitosti pro další směřování základního i aplikovaného výzkumu v této oblasti.
26.2. 2014 Mezinárodní vědecký seminář Vzdělávání a výzvy nové doby
Dne 26.2.2014 se uskutečnil mezinárodní vědecký seminář na téma Vzdělávání a výzvy nové doby pořádaný u příležitosti nedožitých 90. narozenin a 5. výročí úmrtí prof. PhDr. Jarmily Skalkové, DrSc., české pedagožky, která patřila k nejvýznamnějším odborníkům v oblasti pedagogických věd v ČR i v zahraničí. Seminář se uskutečnil pod záštitou rektora ČVUT v Praze prof. Ing. Petra Konvalinky, CSc.
Cílem semináře bylo zamyslet se nad proměnami vzdělávání v 21. století v konfrontaci s myslitelsko-vychovatelským odkazem prof. Skalkové. Prof. PhDr. Zdeněk Kolář, DrSc. přednesl hlavní referát věnovaný odkazu prof. Jarmily Skalkové, obecné pedagogice, didaktice a metodologii společenských věd.
26.2. 2013 Technical, Human and Social Sciences: Is It Possible to Dialogue in the Pedagogical Process?
Katedra inženýrské pedagogiky Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze uspořádala dne 26. 2. 2013 mezinárodní vědeckou konferenci na téma: „Technical, Human and Social Sciences: Is It Possible to Dialogue in the Pedagogical Process?“ Vědecká konference směřovala k nalézání dialogu mezi technickými, humanitními a společenskými vědami ve vysokoškolském pedagogickém procesu. Při koncipování obsahového zaměření byla zohledněna dlouhodobá mezinárodní spolupráce (zejména s Polskem, se Slovenskem, s Rakouskem a Švýcarskem).
Články v tisku:
Mezinárodní konference: Technické, humanitní a společenské vědy Aula 1/2013
Abychom si lépe rozumněli Pražská technika 2/2013, duben 2013