Masarykův ústav vyšších studií Českého vysokého učení technického v Praze, (zkratkou MÚVS ČVUT v Praze, též jen MÚVS) je vysokoškolským ústavem ve smyslu ustanovení § 34 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů. Postavení MÚVS v rámci ČVUT dále upravují vnitřní předpisy ČVUT v Praze.
MÚVS byl založen zřizovací listinou ze dne 9. dubna 1992 a jeho prvním ředitelem byl jmenován doc. Ing. Jan Petr, DrSc., který zde působil až do své smrti v lednu 2007. byl téhož roku novým ředitelem ústavu jmenován prof. Ing. Vladimír Kučera, DrSc., Dr.h.c. V březnu 2015 se novou ředitelkou MÚVS stala doc. Ing. Lenka Švecová, Ph.D. a v březnu 2020 byla řízením ústavu pověřena prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc.
Vznik MÚVS byl motivován snahou ČVUT přímo i nepřímo navázat na důležité a různorodé tradice několika pracovišť této technické univerzity. Jednalo se zejména o meziválečnou Vysokou školu obchodní (1919-1949), později o Fakultu ekonomicko-inženýrskou (1952 až 1960), a o Výzkumný ústav inženýrského studia ČVUT v Praze, odkud v roce 1992 přešla na MÚVS část akademických pracovníků.
Tato tradice, ale i potřeby současné společnosti, vytvářejí současný profil ústavu a základní pilíře jeho působení. Prvním pilířem je inženýrská pedagogika, kde se v současnosti realizuje výuka v bakalářském studijním programu Specializace v pedagogice, který se dělí na studijní obory Učitelství odborných předmětů a Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku. Zároveň se připravují nové akreditace pedagogických programů. Význam tohoto pilíře pro společnost i univerzitu je velký. Na jeho rozvoji závisí kvalita vzdělání budoucích pracovníků v technických oborech a i kvalita nastupujících studentů ČVUT.
Druhým pilířem je ekonomie a management. Zázemí silné technické univerzity dává tomuto studiu přidanou hodnotu, kterou nelze získat na jiných školách. V současnosti lze na MÚVS studovat tříletý bakalářský studijní program Ekonomika a management a dvouletý magisterský studijní program Projektové řízení inovací, oba v české i anglické mutaci.
Třetím pilířem je jazykové vzdělávání. MÚVS je poskytuje jednak studentům v akreditovaných studijních programech, jednak v rámci celoživotního vzdělávání pro potřeby celého ČVUT v Praze. Nabízí je i formou kurzů Univerzity třetího věku. Ve výuce jazyků hraje velkou roli specializované oddělení MÚVS s názvem JASPEX, které nabízí také několik druhů mezinárodně certifikovaných jazykových zkoušek.
Ročně studuje v bakalářských a magisterských programech MÚVS okolo 1300 studentů. Do prvních ročníků nastupuje zpravidla okolo 300 studentů bakalářského a přibližně 200 studentů navazujícího magisterského studia. Akademičtí pracovníci MÚVS jsou zapojeni do významných mezinárodních i domácích vědeckovýzkumných projektů financovaných jak z veřejných finančních prostředků, tak v rámci smluvního výzkumu.