Právní postavení a působnost ústavu
Masarykův ústav vyšších studií (MÚVS) je součástí Českého vysokého učení technického v Praze. Má status vysokoškolského ústavu, jehož postavení a právní poměry se řídí ustanovením § 34 Zákona č. 111/1998 Sb.,
o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Postavení MÚVS dále upravují vnitřní předpisy ČVUT v Praze.
Charakteristika ústavu
Do činnosti ústavu spadá vysokoškolská příprava absolventů – odborníků, kteří díky svým znalostem
a dovednostem najdou perspektivní uplatnění ve vystudovaných oborech. Obsahové zaměření studia poskytuje univerzální poznatky, které dovolují pružné přizpůsobování absolventů v různých organizacích a zároveň reflektuje aktuální potřeby praxe.
MÚVS uskutečňuje výuku v akreditovaných bakalářských, navazujících magisterských a doktorských studijních programech. Nabízí též výukové programy v rámci celoživotního vzdělávání, určené zejména pro absolventy českých a zahraničních vysokých škol a prováděné formou studia při zaměstnání. Hlavními oblastmi vzdělávání jsou ekonomické a manažerské vzdělávání, inženýrská pedagogika a jazyková příprava.
Na ústavu studuje více než 1300 studentů. Každoročně je přijímáno zhruba 300 studentů do prvních ročníků bakalářského studia a dalších 200 do navazujícího studia magisterského.
Pracovníci MÚVS se angažují jak v mezinárodních vědecko-výzkumných programech, tak i národních programech
a projektech iniciovaných Grantovou agenturou ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR i dalšími institucemi.
Cíle ústavu
- V současné době je hlavním cílem ústavu rozvíjet pedagogickou a výzkumnou činnost a rozšiřovat profesní přípravu oblastech: ekonomického a manažerské vzdělávání, inženýrské pedagogiky a jazykové přípravy.
- Posilovat spolupráci s fakultami ČVUT v Praze ale i s českými a zahraničními vysokými školami, průmyslovými podniky, institucemi státní správy a významnými českými i zahraničními experty.
- Širší zapojení studentů navazujícího magisterského a doktorského studia do vědecko-výzkumné činnosti ústavu.
- Vytvářet pracovní a inspirativní prostředí pro studenty a zaměstnance
- Vytvářet platformu pro setkávání a vzájemné interakce odborníků z různých vědních disciplín.
Historie
V roce 1990 schválil AS ČVUT vznik Masarykova ústavu vyšších studií. Vznik MÚVS byl ustaven zřizovací listinou dne 9. dubna 1992 a prvním ředitelem ústavu byl jmenován doc. Ing. Jan Petr, DrSc. absolvent Fakulty stavební, kde mj. dlouhá léta působil.
Kromě MBA studia poskytoval MÚVS komerční manažerské a jazykové kurzy pro firmy a širokou veřejnost
a pedagogické studium pro inženýry. Působnost Masarykova ústavu tím získala trojí rozměr – hlavními oblastmi působení se staly inženýrská pedagogika, manažerské vzdělávání a jazyková příprava. V těchto odvětvích funguje Masarykův ústav vyšších studií prakticky až do dnes.
Jako první součást MÚVS vznikla katedra inženýrské pedagogiky, kam přešlo několik pracovníků z původního Výzkumného ústavu inženýrského studia ČVUT v Praze. Tento vědecko-pedagogický a vědecko-výzkumný ústav měl dvě hlavní organizační složky – oddělení metodicko-pedagogické a oddělení audiovizuální techniky. Oddělení audiovizuální techniky se kromě vědy a výzkumu zabývalo také vývojovou a konstrukční činností v oboru audiovizuální techniky. Zajímalo se o možnosti jejího využití pro zvýšení efektivity ve výuce. Vytvářelo také vzdělávací programy a filmy, včetně vědeckovýzkumných pro potřeby univerzity. Tradice pedagogického inženýrského studia na ČVUT sahá až do roku 1961.
Navázáním spolupráce s Sheffield University (později Sheffield Hallam University) počátkem 90. let získal MÚVS strategického zahraničního partnera a začal poskytovat prestižní manažerské studium Master of Business Administration. Bylo určeno vedoucím pracovníkům, vrcholovým manažerům firem a podnikatelům. Výuka prvních ročníků probíhala pouze v angličtině. Jak se ale později ukázalo, v tehdejší porevoluční době nebyl dostatek natolik dobře jazykově vybavených posluchačů. Bylo tedy nutné zajistit kvalitní jazykovou výuku. Proto se v roce 1994 připojil JASPEX – značka známá především u odborné veřejnosti jako kvalitní poskytovatel jazykového vzdělávání (nezkráceně jazyková speciální příprava expertů). Titul MBA z Masarykova ústavu vyšších studií získalo více než 600 absolventů.
První akreditovaný navazující magisterský program se zaměřením na ekonomii a management začal MÚVS poskytovat od roku 2005. Studijní program Podnikání a komerční inženýrství v průmyslu s jedním oborem Podnikání
a management v průmyslu byl akreditován ve spolupráci s VŠE v Praze. Tímto počinem se začal MÚVS orientovat na poskytování akreditovaných studijních programů ekonomicko-manažerského zaměření.
29. ledna 2007 zemřel ředitel Masarykova ústavu vyšších studií doc. Ing. Jan Petr, DrSc. Do vedení ústavu byl v témže roce nově zvolen prof. Ing. Vladimír Kučera, DrSc., Dr.h.c., bývalý děkan fakulty elektrotechnické, vedoucí Centra aplikované kybernetiky při ČVUT v Praze a vědecký pracovník Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, v.v.i.
Během let 2009 a 2010 prošel MÚVS dalším rozvojem a portfolio akreditovaných studijních programů se rozšířilo
o další vzdělávací nabídku. V současné době jsou realizovány čtyři bakalářské studijní obory, tři navazující magisterské a dva doktorské. MÚVS se ubírá cestou akreditovaných studijních programů a snaží se o jejich neustálé zkvalitňování. Kromě toho jsou stále nabízeny komerční manažerské a jazykové kurzy pro veřejnost.
Od 1.3. 2015 se novou ředitelkou MÚVS stala doc. Ing. Lenka Švecová, Ph.D.