Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze » Tags » Čeština

V úterý 22. dubna 2025 se v rámci výuky předmětu Online marketing uskutečnil praktický workshop vedený externími odborníky z firem Etnetera Activate a Mailkit. Akce byla určena studentům oborového zaměření Marketing a zaměřila se na tvorbu e-mailingových kampaní v reálném prostředí.

Workshop zahájil Martin Císař ze společnosti Etnetera Activate a.s., který celou akci také organizoval. Studenti si vyzkoušeli vytvořit e-mailingovou kampaň zaměřenou na oslovování potenciálních zaměstnanců. Práce s reálnými scénáři jim umožnila pochopit, co v praxi skutečně funguje, na co si dát pozor a jak kampaně dále vylepšovat.

Odbornou podporu při nastavování kampaní poskytli také Kateřina Pořízková a Zdeněk Rosenhofer ze společnosti Mailkit s.r.o. Studenti ocenili nejen jejich pomoc při tvorbě kampaní, ale i fundovanou zpětnou vazbu, kterou ke své práci obdrželi.

Mailkit s.r.o. je český vývojář profesionální e-mailingové platformy, kterou využívají například Seznam.cz nebo Notino. Etnetera Activate a.s. patří mezi přední specialisty na e-mailový marketing v České republice a zaměřuje se na efektivní využití dat, analytiky a personalizace v kampaních.

Workshop studentům ukázal, jaké požadavky klade praxe na práci s e-mailingem – od formulace sdělení až po analytické vyhodnocení kampaně. Získané zkušenosti mohou uplatnit při tvorbě vlastních projektů, ve studentských organizacích i při hledání pracovních příležitostí v marketingu či HR komunikaci.

 

Přijímací zkoušky do bakalářských a navazujících magisterských programů proběhnou v období
02. 06. 2025–06. 06. 2025, náhradní termín v období 09. 06. 2025–13. 06. 2025.

Uchazeči, jimž nebyla přijímací zkouška prominuta (viz příslušné Podmínky přijímacího řízení, dále také „Podmínky“, se dostaví v termínech, které jim budou navrženy a doručeny v elektronické Přihlášce ČVUT. Současně do Přihlášky ČVUT bude v příštích dnech doručována Pozvánka k přijímací zkoušce.  V elektronické Přihlášce ČVUT bude mít uchazeč možnost se přehlásit na jiný termín/čas přijímací zkoušky, ovšem jen v rozsahu dostupné volné kapacity, která se pochopitelně může průběžně měnit.

Písemná přijímací zkouška řádného kola přijímacího řízení pro bakalářský studijní program B0413P050061 Ekonomika a management proběhne prezenčně na adrese Masarykův ústav vyšších studií, Kolejní 2637/2a, 160 00 Praha 6, posluchárna DEJ:103, a to podle Vašeho konkrétního zařazení na termín (zkontrolujte v elektronické Přihlášce ČVUT):

Pondělí 02. 06. 2025, 9.00–10.00 h nebo
Pondělí 02. 06. 2025, 11.00–12.00 h nebo
Pondělí 02. 06. 2025, 13.00–14.00 h nebo
Pondělí 02. 06. 2025, 15.00–16.00 h nebo
Úterý 03. 06. 2025, 9.00–10.00 h nebo
Úterý 03. 06. 2025, 11.00–12.00 h.
Uchazeč si může zvolit i náhradní termín písemné přijímací zkoušky:
Pondělí 09. 06. 2025, 10.00–11.00 h nebo
Úterý 10. 06. 2025, 10.00–11.00 h.


Písemná přijímací zkouška řádného kola přijímacího řízení pro bakalářský studijní program B0114P300003 Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku proběhne prezenčně na adrese Masarykův ústav vyšších studií, Kolejní 2637/2a, 160 00 Praha 6, posluchárna DEJ:103, a to podle Vašeho konkrétního zařazení na termín (zkontrolujte v elektronické Přihlášce ČVUT):

Středa 04. 06. 2025, 10.00–10.30 h.
Uchazeč si může zvolit i náhradní termín písemné přijímací zkoušky.
Středa 11. 06. 2025, 10.00–10.30.


Písemná přijímací zkouška řádného kola přijímacího řízení pro navazující magisterský studijní program N0413A050002 Projektové řízení inovací proběhne prezenčně na adrese Masarykův ústav vyšších studií, Kolejní 2637/2a, 160 00 Praha 6, posluchárna DEJ:103, a to podle Vašeho konkrétního zařazení na termín (zkontrolujte v elektronické Přihlášce ČVUT):

Čtvrtek 05. 06. 2025, 9.00–10.00 h nebo
Čtvrtek 05.06. 2025, 11.00–12.00 h nebo
Čtvrtek 05.06. 2025, 13.00–14.00 h.
Uchazeč si může zvolit i náhradní termín písemné přijímací zkoušky:

Čtvrtek 12.06. 2025, 11.00–12.00 h.

Uchazečům do všech výše uvedených studijních programů, jimž byla přijímací zkouška prominuta, bude v příštích dnech doručováno příslušné rozhodnutí o přijetí nebo informační dopis/příslib přijetí na základě výsledku přijímacího řízení. 

V rámci výuky předmětu Maloobchodní podnikání vystoupil na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT Matěj Kapošváry, CEO společnosti Shopsys – lídra v zakládání středních a větších e-shopů na míru v České republice. Jeho přednáška přinesla studentům detailní pohled na aktuální trendy a výzvy v oblasti e-commerce.

Tématem byly zejména zásadní změny, kterými tento sektor prošel v posledních třech letech a příležitosti, které se otevírají pro jeho další růst. Česká republika se dlouhodobě řadí mezi světovou špičku v počtu e-shopů na obyvatele – aktuální odhad mluví o cca 50 tisících aktivních e-shopech, přičemž jejich počet zatím neklesá.

Struktura trhu se však proměňuje. Dochází k posilování pozice největších hráčů – dnes už 1 % největších e-shopů tvoří přibližně 80 % celkových tržeb. Své pevné místo si stále drží česká Alza, především díky neustálým inovacím, avšak dynamicky roste i podíl zahraničních marketplace platforem, z nichž v Česku aktuálně vede zejména čínský TEMU, zaměřený na velmi levné zboží čínského původu. Mezi pětici největších zahraničních platforem se řadí také marketplace společnosti Kaufland.

Diskuze se dotkla i tématu expanze českých e-shopů na zahraniční trhy. Úspěšné příklady ukazují, že klíčem k úspěchu je kvalitní lokalizace e-shopu, výběr vhodného segmentu, který není v daném regionu plně obsazen, a nabídka služeb odpovídajících místním očekáváním. Zajímavostí zůstává, že rychlost dodání, která je v Česku považována za standard, není v zahraničí vždy klíčovým kritériem. 

Přednáška Matěje Kapošváryho nabídla studentům cenný vhled do reálného vývoje digitálního maloobchodu a potvrdila, že oblast e-commerce je nejen vysoce konkurenční, ale také mimořádně proměnlivá a plná příležitostí pro budoucí odborníky v retailingu.

Oborové zaměření Obchodní podnikání (Retail Business) v profesně orientovaném bakalářském programu Ekonomika a management na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT dlouhodobě propojuje výuku s praxí v maloobchodě. Studenti si nejen osvojují teoretické základy řízení obchodního provozu, ale díky exkurzím a kontaktu s odborníky z reálného prostředí získávají také inspiraci pro své kvalifikační práce i odborné praxe.

V rámci předmětu Řízení obchodního provozu se studenti tentokrát vydali do provozní jednotky společnosti SIKO na pražském Zličíně. Zde měli příležitost nahlédnout do zákulisí fungování jednoho z nejvýraznějších hráčů na trhu koupelnového a kuchyňského vybavení, který vyrostl z malého obchodu u silnice v Čimelicích do silně internacionalizované firmy s vlastním e-shopem pro zákazníky po celém světě.

Během exkurze si studenti prohlédli rozlehlý showroom, jehož součástí jsou i inspirativní designérské instalace od Evy Jiřičné a Bořka Šípka. V navazující diskusi s představiteli firmy studenti řešili například tvorbu obsahu pracovních míst, motivaci zaměstnanců nebo důvody, proč firma stále udržuje své centrum právě v Čimelicích – symbolicky i prakticky spjatých s její zakladatelkou Jaroslavou Valovou. Zazněla také témata, jak SIKO pracuje se značkou: kromě vlastních výrobků nabízí široký sortiment doplňkových značek a stále více se zaměřuje na poskytování komplexních služeb – od návrhu až po realizaci celého interiéru na klíč.

Díky těmto setkáním s odborníky z praxe mohou studenti lépe porozumět reálným výzvám v oboru a propojit teoretické poznatky s aktuálním děním ve světě retailingu.

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT přivítal 23. dubna 2025 dalšího inspirativního hosta z mezinárodního prostředí. Do výuky předmětu International Financial Management, který vede Tuugi Chuluun, Fulbright stipendistka působící na MÚVS, zavítal Niall O’Malley – zakladatel a portfolio manažer americké společnosti Blue Point Investment Management. Jeho přednáška s názvem Understanding International Equity Investments nabídla studentům vhled do fungování globálních kapitálových trhů a aktuálních trendů v oblasti mezinárodního akciového investování.

Během přednášky sdílel O’Malley své rozsáhlé zkušenosti z oblasti kapitálových trhů a nabídl studentům vhled do aktuálního vývoje mezinárodního akciového investování. Ve svém vystoupení upozornil mimo jiné na přetrvávající nadhodnocení amerických akcií, rostoucí nejistotu způsobenou geopolitickým napětím a tarifními riziky, ale také na příležitosti, které se otevírají v jiných regionech. Podrobně rozebral rozdíly mezi evropským a americkým trhem, dopady investic technologických gigantů do umělé inteligence a vysvětlil, proč je při hodnocení firem klíčová analýza volných peněžních toků. Zmínil také nové investiční trendy v obranném průmyslu v Evropě, kde se v důsledku zvýšených domácích výdajů na obranu rýsuje udržitelný růst.

Přednáška vzbudila mezi studenty velký zájem a vyústila v živou diskuzi, v níž se odrážela nejen aktuálnost probíraných témat, ale i snaha studentů porozumět hlubším souvislostem fungování globálních trhů.

Niall O’Malley je uznávaný odborník na akciové investice s více než dvanáctiletou mezinárodní praxí. Jeho analytický přístup vychází z hlubokého porozumění inovačním cyklům a schopnosti identifikovat dlouhodobé investiční příležitosti. Jeho práce byla citována v renomovaných médiích jako Bloomberg, Financial Times nebo Reuters a pravidelně přednáší pro odbornou veřejnost i na univerzitách po celém světě. Dlouhodobě spolupracuje s CFA Society, včetně svého působení jako prezident CFA Society Baltimore.

Hostování Nialla O’Malleyho je dalším příkladem toho, jak MÚVS přivádí do výuky špičkové odborníky z praxe, kteří studentům zprostředkovávají nejen teoretické znalosti, ale i aktuální pohled na fungování globálních ekonomik.


Dne 22. dubna 2025 MÚVS ČVUT na pozvání ředitelky Vladimíry Dvořákové navštívil britský velvyslanec J. E. Matt Field. Jeho vystoupení bylo součástí cyklu akademických setkání se zajímavými osobnostmi ze světa vědy, ekonomiky, politiky či kultury. Tentokrát jsme podrobněji nahlédli do prostředí diplomacie.

Velvyslanec Field se s přítomnými nejprve podělil o svůj osobní příběh a hovořil o proměnách moderní diplomacie. Vyzdvihl rostoucí význam sociálních médií v diplomatické komunikaci, která nabízí jak nové příležitosti k navazování vztahů, tak i určité výzvy spojené s veřejným vystupováním a ztrátou soukromí. V této souvislosti zmínil i koncept „soft power“, tedy vlivu založeného spíše na přitažlivosti než na síle či ekonomických prostředcích.

Diplomat se rovněž vrátil k tomu, jakým způsobem začínal svou misi v České republice. Připomenul svou účast v populární televizní talkshow Jana Krause, což vzhledem k neformálnosti pořadu a češtině vyžadovalo velkou dávku odvahy. Účastníci přednášky získali zajímavý pohled i do zákulisí britské ambasády v Praze, kde působí rozsáhlý tým, který se kromě tradiční diplomatické práce zaměřuje také na ekonomické analýzy a poradenství nebo na rozvoj vědecké spolupráce mezi oběma zeměmi.

V následné diskusi měli studenti a zaměstnanci možnost položit otázky týkající se aktuálního dění ve světě. Velvyslanec Field se citlivě dotkl témat jako jsou změny v pozici Spojeného království v rámci Evropy i globálně, a to i v kontextu událostí poslední doby. Kromě toho pozitivně zmínil obnovenou britskou účast v evropském výzkumném programu Horizon Europe. Zodpověděl dotazy týkající se brexitu, rostoucí polarizace společnosti, důležitosti znalosti jazyka nebo naopak využití tlumočení při jednáních na nejvyšší úrovni.

Setkání proběhlo ve velmi příjemné atmosféře díky připravenosti, otevřenosti a vstřícnosti velvyslance Fielda. Jsme rádi, že se nám na MÚVS daří přivádět na ČVUT osobnosti, které studentům i zaměstnancům poskytují inspirativní pohled na světové dění.

Na Masarykově ústavu vyšších studií jsme v rámci předmětu Strategies of Entering New Markets přivítali trojici hostů ze společnosti ATOS – Aleksandara Panteliće, ředitele ATOS pro Českou republiku a Arthura Meelhuijsena a Kim van den Akker z nizozemské pobočky, kteří se zúčastnili online. Jejich prezentace nabídly studentům unikátní pohled do zákulisí organizace velkých sportovních akcí i odpovědného využití generativní umělé inteligence.

Aleksandar Pantelić v úvodu představil aktivity ATOSu v České republice. Jako přední poskytovatel digitálních řešení, systémový integrátor a partner pro řízení složitých projektů se ATOS podílí na technologickém zajištění mnoha náročných událostí. Klíčem k úspěchu je podle něj inovace, bezpečnost a důsledná koordinace.
Arthur Meelhuijsen poté představil případovou studii, která přiblížila, jak ATOS zajišťuje technologické pozadí velkých mezinárodních sportovních událostí. Na těchto projektech záleží každý detail – od simulací a příprav, přes řízení rizik až po zajištění bezproblémového přístupu statisíců účastníků a diváků. „Ve sportu není druhý pokus,“ zdůraznil Arthur Meelhuijsen. Promluvil i o proměně očekávání diváků: „zatímco dříve stačilo znát vítěze, dnes chceme sledovat časy jednotlivých kol, rychlost, počasí nebo porovnávat historická data – a to vše v reálném čase. Zpracování, zabezpečení a sdílení těchto informací je dnes zásadní výzvou – a ATOS má v této oblasti nezastupitelnou roli.“

Závěr patřil tématu generativní umělé inteligence. Kim van den Akker připomněla, že s rostoucím využitím GenAI roste i potřeba odpovědného přístupu. Studenty seznámila s principy „Responsible AI“ a zdůraznila, proč je důležité rozumět tomu, jak tyto nástroje fungují a kde jsou jejich limity.
Děkujeme našim hostům za inspirativní prezentace a studentům za aktivní účast. Věříme, že toto setkání přispělo k hlubšímu porozumění nejen technologickému zajištění velkých událostí, ale i klíčovým kompetencím, které jsou potřeba k jejich úspěšné realizaci.

 

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze zve odbornou veřejnost na 13. ročník mezinárodní konference Regionální rozvoj mezi teorií a praxí, která se letos koná na téma Řešení socio-ekonomických disparit v době nejistoty. Termín pro přihlášení byl prodloužen do 28. dubna 2025.

Konference se uskuteční ve čtvrtek 5. června 2025 v prostorách MÚVS v Dejvicích a nabídne prostor pro odbornou diskuzi o aktuálních otázkách regionálního rozvoje z různých úhlů pohledu – ekonomického, environmentálního, společenského, prostorového i inovačního. Tematicky pokrývá široké spektrum témat, jako jsou například rozvoj venkova, regenerace brownfieldů, konkurenceschopnost regionů, dopady klimatické změny, demografické změny nebo digitální ekonomika.

Příspěvky z konference budou mít publikační výstupy. Vybrané texty v angličtině budou zařazeny do sborníku Acta Polytechnica CTU Proceedings, který je indexován v databázi SCOPUS. Další možností je publikace v odborném časopise Regionální rozvoj mezi teorií a praxí, zařazeném v databázi ERIH PLUS.

Účast na konferenci je možná osobně i online. Registrační poplatky se liší dle formy účasti a typu příspěvku. Přihlásit se můžete prostřednictvím online formuláře, který najdete na tomto odkazu:

https://forms.office.com/e/nQ4Si8Kr2w

Podrobné informace včetně témat jednotlivých sekcí, možností publikování a organizačních pokynů najdete v prvním cirkuláři. V případě dotazů se neváhejte obrátit na hlavní organizátorku PhDr. Svatavu Švihlíkovou (svatava.svihlikova@cvut.cz).


Registration for the conference on regional development extended until April 28

The Masaryk Institute of Advanced Studies at the Czech Technical University in Prague invites researchers and professionals to the 13th annual international conference Regional Development between Theory and Practice, which will focus this year on the theme Addressing Socio-Economic Disparities in Times of Uncertainty. We are pleased to announce that the registration deadline has been extended until April 28, 2025.

The conference will take place on Thursday, June 5, 2025, at MIAS CTU in Prague (Dejvice) and will offer a platform for discussion on key topics related to regional development. The programme is divided into five thematic sections covering spatial, economic, environmental, social, and innovation dimensions of regional development. Topics include rural development, brownfield regeneration, regional competitiveness, climate change impacts, demographic shifts, and digital transformation.

Selected contributions in English will be published in the Acta Polytechnica CTU Proceedings, indexed in SCOPUS. Additionally, papers in Czech, Slovak, or English may be considered for publication in the peer-reviewed journal Regional Development between Theory and Practice, listed in ERIH PLUS.

Participation is possible both in person and online. Registration fees vary depending on the form of attendance and whether the participant is presenting a paper.

To register, please use the online form available here:

https://forms.office.com/e/nQ4Si8Kr2w

Detailed information, including descriptions of the thematic sections, publication opportunities and organisational details, can be found in the first circular.

For any questions, please contact the main organiser, PhDr. Svatava Švihlíková: svatava.svihlikova@cvut.cz

PhDr. Radim Bureš z Institutu veřejné správy a regionálních studií Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT se ve dnech 7.–9. dubna 2025 zúčastnil mezinárodní konference IRSPM 2025 (International Research Society for Public Management) v italské Bologni. Hlavním tématem letošního ročníku bylo „Civic Engagement and Social Capital in Contemporary Public Administration“, tedy Občanské zapojení a sociální kapitál v současné veřejné správě.

Spolu s Kristýnou Bašnou, MSc., PhD. ze Sociologického ústavu AV ČR zde Radim Bureš přednesl příspěvek „Informal Payments in Czech Healthcare: The Blurry Line Between Greed and Need“ (Neformální platby ve zdravotnictví: nejasná linie mezi chamtivostí a potřebou), který vychází z jejich společného výzkumu v rámci projektu „Korupce ve vybraných sektorech v ČR a možnosti jejího snížení“. Příspěvek zazněl v rámci panelu Ethics, Anti-corruption and Integrity Management in the Public Sector, kde sklidil pozitivní ohlas a vyvolal živou diskusi – především díky obecné aktuálnosti tématu neformálních plateb ve zdravotnictví.

Odborným oponentem vystoupení byl Fabiano Angélico z Università della Svizzera italiana (USI) v Luganu, který ocenil přínos přednášky a formuloval několik doplňujících otázek.

Kromě prezentace se Radim Bureš aktivně účastnil i dalších tematických bloků, zaměřených například na reformy ve veřejném managementu, veřejné zakázky či vztah mezi veřejnou správou a demokracií – tedy témata úzce související s jeho výukou na MÚVS.

Z odborných kontaktů navázaných během konference stojí za zmínku spolupráce s kolegy z University v Luganu a také s českými akademiky z Fakulty sociálních věd UK a Masarykovy univerzity v Brně.

Radim Bureš se tématu korupce a integrity ve veřejném sektoru dlouhodobě věnuje – a aktuálně připravuje navazující odborný článek pro časopis Public Management Review.

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze přivítal v pondělí 14. dubna 2025 dva odborníky z agentury CzechInvest, kteří studentům předmětu Strategies of Entering New Markets přiblížili, jaké mají začínající podnikatelé v Česku možnosti podpory.

Renata Dosdá, specialistka na public affairs a venture capital a Petr Heczko, ředitel Odboru analyticko-informačního, studentům představili dynamiku českého start-u pového prostředí, možnosti financování i konkrétní nástroje, které CzechInvest nabízí. Kromě odborné prezentace vedli i živou diskuzi o zkušenostech s podnikáním v praxi.

Součástí semináře byla interaktivní aktivita, během které studentské týmy vybíraly a představovaly inspirativní start-upy. Tato část lekce ukázala kreativitu i podnikatelský potenciál studentů a zároveň posílila jejich povědomí o tom, jak důležitou roli v podpoře inovací hrají instituce, jako je CzechInvest.

Setkání přineslo nejen cenné informace, ale i motivaci k hlubšímu zájmu o podnikání – jen tři studenti totiž měli předchozí zkušenost se start-upy. Právě proto chceme do výuky podnikavost více začleňovat a věříme, že podobné akce mohou být prvním krokem k většímu zapojení studentů do start-upového prostředí – a třeba jednou i k založení vlastního inkubátoru.