Osmý ročník konference GIS v plánování měst a regionů (GISPLAN 2025) přivedl 23. ledna 2025 na Masarykův ústav vyšších studií ČVUT odborníky na geoinformační technologie, územní plánování a adaptaci sídel na klimatické změny. Konferenci, pořádanou ve spolupráci České asociace pro geoinformace (CAGI), bylo možné sledovat jak prezenčně, tak online prostřednictvím MS Teams.
Po úvodním slovu předsedy programového výboru Pavla Struhy představila Vladimíra Dvořáková, ředitelka MÚVS, činnost ústavu a jeho zaměření. Poté Karel Janečka, předseda CAGI, přiblížil roli asociace a její podporu rozvoje prostorově orientovaných informačních systémů. Odborný program zahájila Kateřina Vrbová z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, která informovala o vývoji Národního portálu územního plánování a posunu jeho spuštění na červenec 2025.
Další prezentace se zaměřily na aktuální trendy v GIS a jejich aplikaci v územním plánování. Pavlína Antlová z firmy T-Mapy upozornila na problémy při aktualizaci územně analytických podkladů a zdůraznila význam webových mapových aplikací pro komunikaci mezi úřady, projektanty i veřejností. Jaroslav Burian z Univerzity Palackého představil analytické nástroje pro hodnocení ekonomického potenciálu území a využití GIS při prostorovém plánování. Mirek Lupač z Agentury Koniklec ukázal inovativní přístupy k analýze dopadů klimatických změn, včetně využití senzoriky a občanské vědy. Kristýna Ryšávková ze společnosti Moře půdy/CleverMaps přiblížila projekt vektorizace územních plánů, díky kterému jsou informace o parcelách v ČR přehledně dostupné online.
Odpolední část programu nabídla mezinárodní perspektivu i technologické inovace. Petro Pyvovar z Poliské národní univerzity v Žytomyru online analyzoval dopady decentralizace a válečného konfliktu na krajinný pokryv Ukrajiny. Zdeněk Klusoň z Aerimap představil nejnovější technologie lidarového skenování a jejich využití v lesním hospodářství. Vilém Pechanec z Univerzity Palackého se věnoval metodám prioritizace krajiny pro adaptační opatření na klimatické změny.
Na závěr proběhl workshop Zeleň a klima ve městě, kde Jaroslav Rožnovský z ČHMÚ Brno a Libor Rak ze Statutárního města Hradec Králové představili strategie pro efektivní management městské zeleně a její roli při snižování tepelných ostrovů.
Konference přinesla řadu podnětných diskuzí a praktických ukázek. Prezentace, abstrakty a další fotografie jsou dostupné na webových stránkách konference. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na další ročník!