Jednotlivec toho může dokázat hodně, větší síla však spočívá v týmu. A tím spíš, pokud mezi sebou umí jeho články efektivně spolupracovat. Jak toho dosáhnout, se můžete dozvědět na připravovaném kurzu MÚVS ČVUT – Týmový koučink v praxi.
Už méně než měsíc zbývá do začátku kurzu pod vedením zkušené lektorky a koučky Ing. Halky Baláčkové, MBA, PCC, ACTC. V oblasti týmového koučinku působí dvacet let a také jako jedna z prvních v Evropě loni získala akreditaci Certifikovaný týmový kouč ICF. Výuka týmového koučinku na MÚVS začne 12. května a přihlašovat se je možné až do začátku kurzu. Zúčastnit se však mohou pouze ti, kteří už za sebou základní koučovací výcvik mají.
Kurz Týmový koučink v praxi přináší účastníkům aktuální pojetí týmového koučinku podle nejnovějších kompetencí ICF. Je vedený pomocí moderních metod, které zahrnují nácvik situací v menších týmech, vizuální práci s flipcharty nebo případové studie z praxe. Účastníci se během 32 hodin dozví, jak se na týmová koučovací setkání připravovat, jak je vést, jak pracovat s týmy dlouhodobě nebo jaké jsou v týmovém koučování nové směry. Více informací a přihlášku najdete zde.
V současné době na půdě MÚVS již probíhá jiný výcvik, a to Specifický kurz pro kouče. Ten je otevřen všem zájemcům o koučování, a to i bez předchozích zkušeností. Právě tento kurz je jedna z možností, jak získat základ ke zmiňovanému Týmovému koučinku v praxi.
Čtrnáct budoucích kouček a koučů se začalo vzdělávat na Valentýna. Jsou mezi nimi vrcholoví manažeři velkých firem, pracovníci v sociálních službách, projektoví manažeři nebo podnikatelé z různých oborů. Také věkové rozpětí je široké, v tomto běhu 28–48 let.
„Po studiu na ČVUT jsem začal pracovat na pozici, kde jsem vnímal, že by se mi hodilo doplnit si vzdělání o něco jako koučovací výcvik. Nyní nejsme ještě ani v polovině výcviku Specifického kurzu pro kouče, a já i ostatní účastníci vnímáme obrovský posun, který se projevuje i v osobním nastavení či pracovní efektivitě,“vysvětluje Tomáš Tachecí, proč se kurzu rozhodnul zúčastnit.
V nejbližším bloku se lektor Václav Šneberger zaměří konkrétně na sílu koučovacích otázek – ty jsou totiž při koučování nejdůležitějším nástrojem. „Pomocí kladení otázek nechává kouč klienta převzít iniciativu a odpovědnost za výsledek. Klient začne o tématu přemýšlet jinak než dosud a nachází cestu k řešení svého tématu,“ říká Milan Pravenec, který kurzy na MÚVS zajišťuje.
Zkušení lektoři dál „studenty“ seznamují s rolí a významem koučování v kontextu celé společnosti, etikou kouče nebo profesionálními standardy. V další části se pak výuka zaměřuje už na konkrétní techniky, které napomáhají kouči vést efektivní dialog.
Podstatnou součástí kurzu je samotné procvičování vedení koučovacího rozhovoru. To se budoucí koučky a kouči učí nejen teoreticky, ale také prakticky, pomocí tzv. triád. „Každý v triádě má svou roli, která se postupně mění – kouč, koučovaný a pozorovatel. Pozorovatel po skončení koučovacího rozhovoru poskytuje kouči zpětnou vazbu, jak se mu daří uplatnit vyučované techniky,“ dodává Pravenec.
Celý kurz tvoří 18 výukových bloků. Každý z nich trvá čtyři hodiny, a uchazeči tak po úspěšném ukončení kurzu obdrží certifikát o absolvování 72 výukových hodin. Další Specifický kurz pro kouče bude opět zahájen v průběhu září a zájemci se už teď mohou předběžně hlásit či získávat detaily na e-mailu pravemil@partner.cvut.cz.