Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze » Zkvalitnění a podpora pregraduální přípravy učitelů a učitelek pro výuku na technických SOŠ a SOU

Zkvalitnění a podpora pregraduální přípravy učitelů a učitelek pro výuku na technických SOŠ a SOU

Název projektu: Zkvalitnění a podpora pregraduální přípravy učitelů a učitelek pro výuku na technických středních odborných školách a středních odborných učilištích
Registrační číslo projektu:
CZ.02.02.02/00/23_019/0008345
Operační program: Jan Amos Komenský
Celkové náklady projektu: 12 127 921,76 Kč
Datum zahájení fyzické realizace: 1. 4. 2024
Datum ukončení fyzické realizace: 30. 9. 2027

Cílem projektu je zkvalitnění pregraduální přípravy budoucích učitelů a učitelek pro výuku na technických středních odborných školách a středních odborných učilištích, reagující na aktuální problémy v oboru. Zkvalitnění přípravy se týká tří základních oblastí, které jsou do značné míry vzájemně propojené.
První oblast se týká základních kompetencí absolventa učitelských programů. Nástrojem pro zvýšení kvality je zde zejména vytvoření vzdělávacího programu pro provázející učitele, což by mělo umožnit, aby si studenti pod kvalitním vedením provázejících učitelů při praxích ověřili své znalosti a posílili své dovednosti v předmětných oblastech. K posílení učitelských kompetencí by měli přispět i realizované krátkodobé stáže v zahraničí a zapojení zahraničních akademiků do výuky. Tyto aktivity umožňují přenos zkušeností ze zahraničí v takových otázkách jako je inkluze, well-being, personalizace výuky apod.
Druhou oblastí je zvyšování odborných kompetencí budoucích učitelů technických předmětů a jejich odzkoušení v praxi. I zde je nástrojem zejména vzdělávací program pro provázející učitele, kde část programu je věnována těmto profesním kompetencím a také krátkodobé stáže v zahraničí s návštěvou škol s technickým zaměřením.
Třetí oblast se dotýká didaktiky technických předmětů, jejíž rozvoj by měl být posílen vytvářením sítí s dalšími pracovišti s cílem sdílet příklady dobré praxe prostřednictvím workshopů a konferencí. Prostředí ČVUT umožňuje také realizovat kurzy zaměřené na možnosti a rizika používání umělé inteligence jak pro studenty učitelství, tak pro VŠ pedagogy připravující učitele.