Ve čtvrtek 26. září 2024 se na Krajském úřadě v Hradci Králové uskutečnilo další setkání z cyklu Scientific Pub, známé také jako #Vědecká hospůdka. Tato setkání spojují vědce a odborníky se starosty a představiteli místních samospráv a slouží k tomu, aby nejnovější poznatky současné vědy mohly být aplikovány v praxi a zlepšovaly život v našich městech a obcích. Akce je společně organizována Masarykovým ústavem vyšších studií ČVUT v Praze a Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity, přičemž místním partnerem bylo Centrum investic, rozvoje a inovací z Hradce Králové.
Setkání se konalo hybridní formou a zúčastnilo se ho na dvacet zástupců měst a obcí z celé České republiky. Byly zde představeny nejnovější výzkumy z ČVUT, konkrétně z Masarykova ústavu vyšších studií a Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB). Za ČZU prezentovaly své výsledky Provozně ekonomická fakulta a Fakulta lesnická a dřevařská. Nechyběla ani prezentace pracovníků CIRI. Diskuse byla velmi plodná, zaměřená na sdílení výstupů výzkumů a jejich uplatnění. Zástupci Masarykova ústavu se soustředili na tvorbu strategií adaptace měst a obcí na změny klimatu, UCEEB představil nástroje pro certifikaci veřejných budov a PEF ČZU prezentovala výsledky výzkumu zaměřeného na informační potřeby obcí. Jedním z hlavních témat byla také otázka přehlcení informačních kanálů měst a obcí a způsoby efektivního sdílení užitečných informací prostřednictvím sítí.
Tato setkání přispívají k užší spolupráci mezi vysokými školami a praxí v obcích, které se často potýkají s nedostatkem personálních kapacit při řešení komplexních problémů. Vědecké hospůdky, organizované MÚVS ČVUT a PEF ČZU, budou pokračovat i v dalších regionech.
Aktivita je na MÚVS ČVUT podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu Green Deal, a na ČZU z programu Better Life.